Cremă antireumatică cu cimbru, urzică, arnică, tătăneasă, dafin și chiparos - Mănăstirea Maicii Domnului, Grecia

Stoc limitat

Cimbrul oferă multe beneficii sănătății noastre datorită proprietăților antivirale, antiseptice, antifungice, antiparazitare. Pe langa toate aceste beneficii, cimbrul este cunoscut și ca avand un puternic efect antireumatic, ajutând la îmbunătățirea circulației sanguine.

Urzica are o putere uriașă de vindecare a organismului. Acționează atat intern, cât și extern. Urzica calmează durerile articulare și reumatice.

Arnica este folosită cu succes pentru tratarea durerilor musculare și articulare, durerilor provocate de entorse și luxații, loviturilor, vânătăilor.

Tătăneasa are proprietăţi antiinflamatoare şi este un bun cicatrizant al escarelor, al ulcerelor varicoase, al rănilor greu vindecabile. Tratează furuncule, înţepături de insecte, tumori canceroase ale pielii. Este utilă în contuzii, hematoame, traumatisme provocate în accidente sau în competiţii sportive, reumatism, afecţiuni articulare. În cosmetică, tătăneasa este recomandată pentru tenurile iritate şi grase.

În terapia reumatismului și a artritei, dafinul tratează spasmele musculare, umflăturile, oboseala musculară, durerile articulare și reumatice.

Chiparosul face minuni in durerile musculare, articulare, reumatism, artrita și varice.

Produsele de la Mănăstirea Adormirii Maicii Domnului (Mikrokastrou) sunt preparate manual din plante medicinale, cultivate cu grijă și dragoste de maici, dupa rețete proprii, transmise din generație în generație.

Calitatea produselor se datorează unui amplu proces tehnologic, de la culegere, uscare, mărunţire şi până la preparare, împachetare şi etichetare. Totodată, pentru a li se păstra nealterate proprietăţile, preparatele sunt ambalate în recipiente atent selecționate.

Recoltarea plantelor pentru săpunuri, creme, șampoane și tincturi necesită răbdare, multă muncă și cunoștințe temeinice pentru prepararea lor. Totul se face doar manual, în atelierul mănăstirii, cu multă grijă, răbdare şi dragoste.

Ingrediente cheie: Extract de cimbru, urzică, arnică, tătăneasă, dafin, chiparos, ulei esențial de eucalipt, cimbru și oregano

Ingrediente: Thymus Vulgaris (Thyme) Extract Oil, Urtica Dioica (Nettle) Extract Oil, Arnica Montana Flower Extract Oil, Symphytum Officinale (Comfrey) Root/Leaf Extract Oil, Laurus Nobilis (Bay) Leaf Extract Oil, Cuppressus Sempervirens (Cypress) Bark Extract Oil, Cera Alba (Beeswax), Symphytum Officinale Root/Leaf Alcohol Extract, Arnica Montana Flower Alcohol Extract, Thymus Vulgaris Alcohol Extract, Eucalyptus Globulus Leaf Essential Oil, Thymus Vulgaris Leaf Essential Oil, Oreganum Vulgare (Oregano) Leaf Essential Oil.

Gramaj: 50 ml.

Origine: cultura ecologică a Sfintei Mănăstiri a Adormirii Maicii Domnului (Mikrokastrou), Grecia.

Înainte de aplicare, pielea trebuie să fie ușor umedă.

Producție limitată