Îngerul păzitor a ajutat la spovedanie

În Noul Schit din Sfântul Munte trăia monahul Chiril, care se îmbolnăvise grav şi se primejduia să moară. Atunci Stareţul Efrem, care pe atunci se afla în Noul Schit, a mers ca să-l spovedească pe monahul bolnav. Acesta spunea că pe umărul său cel stâng era lipită o hârtie pe care scria ceva, dar ce anume scria, nu putea spune. Veniseră acolo şi alţi părinţi şi, stând lângă patul său, se rugau cu metaniile ca Dumnezeu să-l ajute pe monahul ce trăgea să moară. Atunci Stareţul Efrem i-a rugat pe părinţi să iasă din chilia celui bolnav, după care l-a îndemnat pe monahul Chiril să spună ce anume vede. Atunci monahul i-a spus că în stânga lui se aflau mulţi demoni care voiau să-i răpească sufletul. Duhovnicul l-a întrebat:

– Pe Îngerul tău păzitor îl vezi?

– Da, este şi el aici.

– Pe Îngerul meu păzitor îl vezi?

– Da, îl văd şi pe el, dar Îngerul tău este mai mare şi ţine în mână un toiag.

După spovedanie duhovnicul l-a întrebat iarăşi:

– Hârtia mai este lipită pe umărul tău?

– Da, Gheronda, şi sunt şi demonii care mă batjocoresc.

Atunci duhovnicul, luminat fiind de Dumnezeu, i-a cerut monahului să-l întrebe pe Îngerul său păzitor ce scrie pe hârtie. Şi într-adevăr, Îngerul i-a spus ce anume era scris pe hârtie. Erau două păcate pe care nu putuse să şi le amintească, iar acum, cu ajutorul Îngerului, le-a mărturisit îndată duhovnicului. După ce duhovnicul i-a citit rugăciunea de iertare, şi-a ridicat epitrahilul de pe cel bolnav. Atunci monahul i-a spus că hârtia s-a lipit de epitrahil şi că păcatele sale ce erau scrise pe ea erau acum şterse, iar demonii fugiseră. Apoi Stareţul Efrem a plecat şi a cerut părinţilor să se roage pentru muribund, iar când acela avea să-şi dea sufletul, să-l strige iarăşi. Experienţa şi discernământul Stareţului Efrem l-au ajutat pe monah să-şi mărturisească neputinţele omeneşti, cu ajutorul Îngerului său păzitor. După puţin timp monahul şi-a dat cu pace sufletul în mâinile Domnului.

Extras din Cugetări duhovnicești– Monahul Marcel Karakalinul, Editura Evanghelismos, 2014.


Deodorant cu extract de hamamelis, aloe si salvie, 50 ml - Manastirea Ormylia - Grecia Cosmetice
Deodorant cu ingrediente 100% naturale , contine substanțe naturale care previn mirosurile neplăcute fără a împiedica transpirația naturală, protejând în același timp flora pielii în zona axilei. ...
49,00 RON
Bitter Complex 250 ml, Atelier Dragomirna Suplimente
Acest produs a fost conceput pentru a avea o actiune terapeutica mai mare, avand in compozitia sa o veritabila colectie de ierburi tamaduitoare. Bitterul este un extract natural hidroalcoolic,...
43,20 RON 48,00 RON valabil pana la 12 dec.
 Capsule Nera Plant BIO Laxo-complex, 90 cps. Capsule
Cum acţionează? Stimulează peristaltismul intestinal, favorizând o evacuare uşoară. Pentru ce se recomandă? Constipaţie Colici și spasme abdominale ...
59,00 RON
Capsule Nera Plant BIO Imuno-complex, 90 capsule Capsule
Tonic general. Cum acţionează? Vitalizează şi remineralizează. Ajută la menţinerea capacităţii de autoapărare a organismului, întârziind procesele degenerative la nivel celular...
59,00 RON
CHLORELLA BIO 150 COMPRIMATE Capsule
BIO CHLORELLA 150 COMPRIMATE 100% pură Algele Chlorella cresc în condiții naturale alimentate de surse naturale proaspete și pure. Ingrediente: pulbere din microalge...
34,67 RON 38,52 RON valabil pana la 31 dec.
Lotiune antiacneica, 250ml Lotiuni
Loțiunea antiacneică, din ingrediente naturale, are efect astringent, tonifiant și purificator, îndepartează impuritățile și celulele moarte, redând tenului aspectul plăcut. Compoziție: ...
45,00 RON
 

Comentarii