Suntem generația care are totul, dar n-are nimic

Cine suntem, ce-am ajuns și la ce să ne așteptăm? Acum suntem, se pare, mai preocupați decât altă dată de aceste răspunsuri. Dar nu le vom găsi, dacă nu vom înțelege un adevăr elementar, că MULȚUMESC nu e doar un cuvânt, un atribut al eticii, ci o întreagă filozofie. Haideți să ne uităm un pic în oglindă, să analizăm atent reflecția GENERAȚIEI PROGRESULUI, cea care se crede buricul pământului și singura capabilă să schimbe legitățile Creației. Iată ce vedem:

Nu mai savurăm mâncarea, pentru că suntem ghiftuiți. Avem hrană în surplus, mult prea multă și mult prea diversă, pe care nici regii nu și-o puteau permite cândva. Iar asta ne face să nu-i mai simțim gustul. Pâinea noastră cea de toate zilele o aruncăm cu lejeritate la gunoi și, culmea, nimeni nu mai vede în asta un păcat.

Nu mai prețuim haina de pe noi, pentru că avem dulapurile pline cu îmbrăcăminte și am ajuns nici să nu mai știm ce avem. Dar continuăm să le cumpărăm, chiar dacă nu avem nevoie, în goană după atenție și confort iluzoriu, deși nimeni nu mai rămâne impresionat.

Avem casele pline cu cărți, dar nu mai avem răbdare să le parcurgem, pentru că cititul implică un efort prea mare pentru noi. În plus, nimic ce scrie acolo nu ne mai atrage, pentru că avem impresia că le știm pe toate.

Avem tehnologii performante, televizoare cu sute de canale, avem gadgeturi care ne oferă posibilități nelimitate. Totuși, butonăm plictisiți telecomanda și nu găsim nimic care să ne capteze atenția. Stăm în internet și parcurgem superficial informațiile de acolo, dar și asta ne obosește, fără să ne satisfacă așteptările.

Avem mașini confortabile, care ne permit să ajungem rapid acolo unde ne trebuie, dar chiar și așa avem impresia că întârziem, că nu ținem pasul cu ritmul. Uneori, ne preocupăm de ele mai mult decât oamenii de lângă noi și le dedicăm, în mare parte, timpul și atenția noastră.

Avem case încăpătoare, super dotate, cu camere spațioase și mobilier confortabil. Totuși, ne frământăm zilnic și visăm să ne mutăm, să ne cumpărăm o locuință și mai mare, într-o zonă și mai bună. Facem reparații fără rost, cumpărăm lucruri inutile, care nu fac altceva decât să ne încurce, și visăm mereu la ceva nou.

Avem posibilitatea să mergem în vacanțe, unii de câteva ori pe an, în locuri exotice, la care părinții și bunicii noștri nu puteau nici măcar să viseze. Totuși, ne întoarcem acasă obosiți și plictisiți, iar singura plăcere e să postăm poze pe internet, ca să-i facem pe alții invidioși. Putem merge oriunde, dar nici asta nu ne mai satisface deja.

Avem posibilități de comunicare nelimitate. Putem vorbi și chiar să ne vedem cu oricine, indiferent unde se află, și oricând, fără să ne coste nimic. Cu toate acestea, nu mai avem ce ne spune. Folosim aceste posibilități doar uneori, când avem nevoie de ceva sau când vrem să mimăm că ne facem datoria față de părinți, frați sau prieteni.

Avem posibilitatea de a le satisface orice moft copiilor noștri și încercăm să substituim, prin bunuri materiale, grija și atenția. Nu le mai citim povești, nu ne mai jucăm cu ei, nu le mai cântăm cântece de leagăn. Avem gadgeturi care pot face asta în locul nostru. În puținul timp pe care îl putem dedica familiei, stăm izolați și tăcuți, fiecare în universul lui. Nici măcar nu mai mâncăm împreună. Ne-am dezvățat să ne simțim bine fără să cheltuim bani. Suntem seci, reci și lipsiți de imaginație.

Avem de toate, dar trăim cu gândul perpetuu că nu avem destul. Suntem răsfățați și nerecunoscători, desfrânați, îmbuibați și ahtiați de propria importanță. Suntem generația care a obținut totul, dar a rămas fără nimic. De asta ne revoltăm, de asta ne plângem, de asta suntem mereu nemulțumiți. Pentru că BINELE nu-l poți prețui, dacă nu ai posibilitatea să trăiești RĂUL. Pentru comparație.

Credeți că ne bate Dumnezeu? Nu ne bate, doar ne deschide ochii. Măcar pentru asta ar trebui să-I fim recunoscători.


Nicolae FederiucTinctura de lavanda 100 ml Tincturi
Preparatele pe bază de Lavandă au proprietăţi calmante fiind utilizate în stări de hiperexcitabilitate nervoasă, insomnii, migrene, tulburări funcţionale (cardiace, respiratorii, digestive, etc), pe...
21,59 RON 26,99 RON valabil pana la 30 iun.
Deodorant Nera Plant cu menta si portocala, 50ml Deodorante
Descriere Deodorantul Nera Plant cu mentă și portocală conține ingrediente naturale cu efect dezodorizant și antibacterian, care permit pielii să respire și elimină mirosul neplăcut al...
47,00 RON
Deodorant Nera Plant cu grapefruit, 50ml Deodorante
Descriere Deodorantul Nera Plant cu grapefruit conține ingrediente naturale cu efect dezodorizant și antibacterian care permit pielii să respire, este emolient și antiinflamator și are un miros...
47,00 RON
TINCTURA DE IMUNITATE - IMUTIN , 100ml Tincturi
Compoziție: Echinaceea purpurea Acțiune: antiseptic, întărirea sistemului imunitar, Indicații: diverse infecții acute și cronice, stări de imunodeficienta.
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
TINCTURA ASTM BRONSIC - BRONHODIM , 100ml Tincturi
Compoziție: trei frati pătați, isop, ciuboțica cucului, podbal, pătlagină, coada șoricelului, iarba mare, lumânărică, șovârf, cimbrișor, ulei esențial de fenicul, salvie lipicioasa, muguri de plop...
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
TINCTURA DE CATINA - ANTIGRIPAL - SALIPIN , 100ml Tincturi
Tinctura de Salipin contribuie la buna funcționare a sistemului imunitar și a căilor respiratorii, mai ales în sezonul rece, îmunătățește circulația sângelui și a sistemului nervos, acționează ca un...
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
TINCTURA ANTIALERGICA - ZIMAR, 100ml Tincturi
Compoziție: trei frati pătați, urzica, brusture, iarba mare, alcool etilic 40% vol. Indicații: astm bronșic alergic, dermatoze (eczema uscata, psoriazis, impetigo, pitiriazis verzicolor,...
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
TINCTURA DE CATINA PENTRU ANEMIE - ROSANEM, 100ml Tincturi
Tinctura Rosanem este creată pentru întărirea organismului, mai ales după perioade lungi de boală sau după episoade de intens surmenaj fizic sau psihic. Tinctura conține numeroase vitamine și...
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
TINCTURA DE SANZIANA, 100ml Tincturi
Tinctura Sânziană este un calmant natural, un bun antiseptic și ajută la funcționarea normală a glandei tiroide. Administrată intern, tinctura Sânziană ajută la menținerea funcționării normale a...
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
TINCTURA VITAMINIZARE - SUNCANTIN, 100ml Tincturi
Prin puternicul efect detoxifiant, antiinflamator și de întărire a organismului, tinctura Suncatin are proprietăți anti-tumorale, ajutând la vindecarea mai multor tipuri de tumori benigne. ...
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
TINCTURA PENTRU LITIAZA BILIARA - COLECALM, 100ml Tincturi
Tinctura Colecalm a fost creată în special pentru eliminarea pietrelor (calculilor) din interiorul vezicii biliare (colecist) și a căilor biliare. Tutița mare, folosită ca ingredient, este un leac...
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
TINCTURA PENTRU AFECTIUNI HEPATOBILIARE - HEPATOFOR, 100ml Tincturi
Compoziție: rostopasca, anghinare, sunatoare,salvie, papadie, zburatoare, turita mare, galbenele, gentiana, alcool etilic 40% vol. Anghinarea este unul dintre cele mai importante remedii...
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
TINCTURA DE CATINA PENTRU HEPATITA CRONICA - ROSTOFINA, 100ml Tincturi
Tinctura contribuie la menținerea sănătății ficatului prin detoxifierea lui, stimularea producerii şi eliminării de bilă, protejarea celulelor hepatice, menţinerea în concentraţii normale a...
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
TINCTURA PENTRU AFECTIUNI RENALE - MERIPIN , 100ml Tincturi
Compozitie: splinuta, coada calului, coada soricelului, pin, urzica, merisoare, cimbru de gradina, ulei volatil de ienupar, lemnul Domnului, alcool etilic 40%vol. Indicatii: afectiuni...
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
TINCTURA COLESTEROL- NONCOLEST, 100ml Tincturi
Compoziție: anghinare, păpădie, pătlagină, mesteacăn, zburătoare, alcool etilic 40% vol. Indicații: hipercolesterolemie si prevenirea bolilor cardiac
20,00 RON 25,00 RON valabil pana la 30 iun.
 CHLORELLA BIO 150 COMPRIMATE Capsule
BIO CHLORELLA 150 COMPRIMATE 100% pură Algele Chlorella cresc în condiții naturale alimentate de surse naturale proaspete și pure. Ingrediente: pulbere din microalge...
35,99 RON 39,99 RON valabil pana la 30 iun.
VITAMINA C + ZINC 40 CAPSULE Capsule
VITAMINA C + ZINC 40 CAPSULE Supliment alimentar cu vitamina C şi zinc cu eliberare prelungită, în capsule tari de gelatină. Ingrediente: vitamina C cu eliberare prelungită 60%. Capsule...
17,99 RON 19,99 RON valabil pana la 30 iun.
Supliment nutrițional pentru îmbunătățirea mișcării și flexibilității articulațiilor | Sfânta Mare Mănăstire Vatopedi Suplimente
Supliment nutritiv care îmbunătățește flexibilitatea și mișcarea articulațiilor, bazat pe mulți ani de experiență și cunoștințe ale călugărilor de la Sfânta Mare Mănăstire Vatopedi de pe Muntele...
120,00 RON
Lotiune Nera Plant BIO pentru par, 500ml Lotiuni
Redă sănătatea și vigoarea firului de păr. Produs natural bogat în uleiuri volatile, vitamine şi minerale, obţinut prin macerarea plantelor în Oţet Nera Plant de mere şi miere. Acțiunea,...
89,00 RON
Lotiune pentru par, 100ml Lotiuni
Loțiunea pentru păr, cu urzică, nuc și alte ingrediente naturale, recunoscute pentru efectul lor benefic în protejarea părului, este indicată în special persoanelor care au probleme cu căderea...
18,00 RON 20,00 RON valabil pana la 30 iun.
Lotiune antiacneica, 250ml Lotiuni
Loțiunea antiacneică, din ingrediente naturale, are efect astringent, tonifiant și purificator, îndepartează impuritățile și celulele moarte, redând tenului aspectul plăcut. Compoziție: ...
40,50 RON 45,00 RON valabil pana la 30 iun.
 

Comentarii

Articole similare