Suntem generația care are totul, dar n-are nimic

Suntem generația care are totul, dar n-are nimic

Cine suntem, ce-am ajuns și la ce să ne așteptăm? Acum suntem, se pare, mai preocupați decât altă dată de aceste răspunsuri. Dar nu le vom găsi, dacă nu vom înțelege un adevăr elementar, că MULȚUMESC nu e doar un cuvânt, un atribut al eticii, ci o întreagă filozofie. Haideți să ne uităm un pic în oglindă, să analizăm atent reflecția GENERAȚIEI PROGRESULUI, cea care se crede buricul pământului și singura capabilă să schimbe legitățile Creației. Iată ce vedem:

Nu mai savurăm mâncarea, pentru că suntem ghiftuiți. Avem hrană în surplus, mult prea multă și mult prea diversă, pe care nici regii nu și-o puteau permite cândva. Iar asta ne face să nu-i mai simțim gustul. Pâinea noastră cea de toate zilele o aruncăm cu lejeritate la gunoi și, culmea, nimeni nu mai vede în asta un păcat.

Nu mai prețuim haina de pe noi, pentru că avem dulapurile pline cu îmbrăcăminte și am ajuns nici să nu mai știm ce avem. Dar continuăm să le cumpărăm, chiar dacă nu avem nevoie, în goană după atenție și confort iluzoriu, deși nimeni nu mai rămâne impresionat.

Avem casele pline cu cărți, dar nu mai avem răbdare să le parcurgem, pentru că cititul implică un efort prea mare pentru noi. În plus, nimic ce scrie acolo nu ne mai atrage, pentru că avem impresia că le știm pe toate.

Avem tehnologii performante, televizoare cu sute de canale, avem gadgeturi care ne oferă posibilități nelimitate. Totuși, butonăm plictisiți telecomanda și nu găsim nimic care să ne capteze atenția. Stăm în internet și parcurgem superficial informațiile de acolo, dar și asta ne obosește, fără să ne satisfacă așteptările.

Avem mașini confortabile, care ne permit să ajungem rapid acolo unde ne trebuie, dar chiar și așa avem impresia că întârziem, că nu ținem pasul cu ritmul. Uneori, ne preocupăm de ele mai mult decât oamenii de lângă noi și le dedicăm, în mare parte, timpul și atenția noastră.

Avem case încăpătoare, super dotate, cu camere spațioase și mobilier confortabil. Totuși, ne frământăm zilnic și visăm să ne mutăm, să ne cumpărăm o locuință și mai mare, într-o zonă și mai bună. Facem reparații fără rost, cumpărăm lucruri inutile, care nu fac altceva decât să ne încurce, și visăm mereu la ceva nou.

Avem posibilitatea să mergem în vacanțe, unii de câteva ori pe an, în locuri exotice, la care părinții și bunicii noștri nu puteau nici măcar să viseze. Totuși, ne întoarcem acasă obosiți și plictisiți, iar singura plăcere e să postăm poze pe internet, ca să-i facem pe alții invidioși. Putem merge oriunde, dar nici asta nu ne mai satisface deja.

Avem posibilități de comunicare nelimitate. Putem vorbi și chiar să ne vedem cu oricine, indiferent unde se află, și oricând, fără să ne coste nimic. Cu toate acestea, nu mai avem ce ne spune. Folosim aceste posibilități doar uneori, când avem nevoie de ceva sau când vrem să mimăm că ne facem datoria față de părinți, frați sau prieteni.

Avem posibilitatea de a le satisface orice moft copiilor noștri și încercăm să substituim, prin bunuri materiale, grija și atenția. Nu le mai citim povești, nu ne mai jucăm cu ei, nu le mai cântăm cântece de leagăn. Avem gadgeturi care pot face asta în locul nostru. În puținul timp pe care îl putem dedica familiei, stăm izolați și tăcuți, fiecare în universul lui. Nici măcar nu mai mâncăm împreună. Ne-am dezvățat să ne simțim bine fără să cheltuim bani. Suntem seci, reci și lipsiți de imaginație.

Avem de toate, dar trăim cu gândul perpetuu că nu avem destul. Suntem răsfățați și nerecunoscători, desfrânați, îmbuibați și ahtiați de propria importanță. Suntem generația care a obținut totul, dar a rămas fără nimic. De asta ne revoltăm, de asta ne plângem, de asta suntem mereu nemulțumiți. Pentru că BINELE nu-l poți prețui, dacă nu ai posibilitatea să trăiești RĂUL. Pentru comparație.

Credeți că ne bate Dumnezeu? Nu ne bate, doar ne deschide ochii. Măcar pentru asta ar trebui să-I fim recunoscători.


Nicolae FederiucDeodorant Nera Plant cu menta si lamaie verde, 50ml
Deodorant Nera Plant cu menta si lamaie verde, 50ml Deodorante
Antiperspirant pentru bărbați. Deodorantul Nera Plant cu mentă și...
44,90 RON
Tinctura Nera Plant BIO Pneumo-complex, 100ml
Tinctura Nera Plant BIO Pneumo-complex, 100ml Tincturi
Sănătatea căilor respiratorii. Complex natural cu concentra ție mare...
30,00 RON
Tinctura Nera Plant BIO Femina-complex, 100ml
Tinctura Nera Plant BIO Femina-complex, 100ml Tincturi
Sănătatea intimă a femeii. Complex natural cu concentrație mare de...
30,00 RON
Tinctura Nera Plant BIO Oftalmo-complex, 100ml
Tinctura Nera Plant BIO Oftalmo-complex, 100ml Tincturi
Îmbunătăţirea acuității vizuale. Complex natural cu concentrație mare...
30,00 RON
Tinctura de propolis - Concentratie 35% - 100ml 20%
Tinctura de propolis - Concentratie 35% - 100ml Tincturi
Antibacterian. Antibiotic. Cicatrizant. Produs natural obţinut prin...
44,99 RON
35,99 RON
Tinctura Nera Plant BIO Renalo-complex, 100ml
Tinctura Nera Plant BIO Renalo-complex, 100ml Tincturi
Diuretic și dezinfectant urinar. Complex natural cu concentra ție...
30,00 RON
Tinctura Nera Plant BIO Glicemo-complex, 100ml
Tinctura Nera Plant BIO Glicemo-complex, 100ml Tincturi
Susține metabolismul glucidic. Complex natural cu concentrație mare...
30,00 RON
Tinctura de papadie 100 ml
Tinctura de papadie 100 ml Tincturi
Păpădia este cunoscută drept una dintre plantele medicinale cu acţiunea...
26,99 RON
Tinctura Nera Plant BIO Alergo-complex, 100ml
Tinctura Nera Plant BIO Alergo-complex, 100ml Tincturi
Antialergic. Imunostimulator. Complex natural cu concentrație mare de...
30,00 RON
Tinctura de sanziene 100 ml
Tinctura de sanziene 100 ml Tincturi
De-a lungul anilor, preparatele din această plantă au dovedit o influență...
26,99 RON
Tinctura de catina si propolis 100 ml
Tinctura de catina si propolis 100 ml Tincturi
Fructele de Cătină conțin o serie de substanțe biologice active...
26,99 RON
Tinctura de isop 100 ml
Tinctura de isop 100 ml Tincturi
Datorită principiilor active conținute, planta are acțiune expectorantă,...
26,99 RON
Deodorant natural
Deodorant natural Deodorante
Deodorant din ingrediente naturale: ceară albă, unt de cacao, ulei de...
20,00 RON
Tinctura de trei frati patati 100 ml
Tinctura de trei frati patati 100 ml Tincturi
Recomandata în afecţiuni alergice (urticarie, rinită alergică, alergii...
26,99 RON
Tinctura paducel 100 ml
Tinctura paducel 100 ml Tincturi
F lorile de păducel ca atare, cât şi extractele obţinute din acestea au...
26,99 RON
 Capsule Nera Plant BIO Detoxi-complex, 90 capsule
Capsule Nera Plant BIO Detoxi-complex, 90 capsule Capsule
Cum acţionează? Suport pentru eliminarea substanţelor toxice din...
60,00 RON
Capsule Nera Plant BIO Memo-complex, 90 capsule
Capsule Nera Plant BIO Memo-complex, 90 capsule Capsule
Cum acţionează? Ajută la menținerea stării de spirit pozitive și a...
60,00 RON
Capsule Nera Plant BIO Femina-complex, 90 cps.
Capsule Nera Plant BIO Femina-complex, 90 cps. Capsule
Cum acţionează? Menține/restabilește normalitatea intervalului...
60,00 RON
Capsule Nera Plant BIO Imuno-complex, 90 capsule 20%
Capsule Nera Plant BIO Imuno-complex, 90 capsule Capsule
Tonic general. Cum acţionează? Vitalizează şi remineralizează....
49,90 RON
39,92 RON
Capsule Nera Plant BIO Endocrino-complex, 90 cps.
Capsule Nera Plant BIO Endocrino-complex, 90 cps. Capsule
Cum acţionează? Promovează echilibrul hormonal al femeii....
60,00 RON
Capsule Nera Plant BIO Calmo-complex, 90 capsule
Capsule Nera Plant BIO Calmo-complex, 90 capsule Capsule
Cum acţionează? Echilibrează starea fizică și mentală în condiții...
49,90 RON
Capsule Nera Plant BIO Oftalmo-complex, 90 cps.
Capsule Nera Plant BIO Oftalmo-complex, 90 cps. Capsule
Cum acţionează? Păstrează sănătatea și funcția ochilor prin efect...
60,00 RON
Capsule Nera Plant BIO Hepato-complex, 90 capsule
Capsule Nera Plant BIO Hepato-complex, 90 capsule Capsule
Cum acţionează? Susţine funcţionarea normală a ficatului și a...
49,90 RON
Capsule Nera Plant BIO Glicemo-complex, 90 cps.
Capsule Nera Plant BIO Glicemo-complex, 90 cps. Capsule
Cum acţionează? Contribuie la menţinerea unui nivel normal de...
49,90 RON
Capsule Nera Plant BIO Cardio-complex, 90 cps.
Capsule Nera Plant BIO Cardio-complex, 90 cps. Capsule
Cum acţionează? Contribuie la menţinerea tensiunii arteriale în...
49,90 RON
Capsule Nera Plant BIO Vito-complex, 90 cps.
Capsule Nera Plant BIO Vito-complex, 90 cps. Capsule
Cum acţionează? Facilitează eliminarea toxinelor din organism,...
49,90 RON
Capsule Nera Plant BIO Salicilo - complex (Aspirina vegetala), 90 cps.
Capsule Nera Plant BIO Salicilo - complex (Aspirina vegetala), 90 cps. Capsule
Cum acţionează? Antifebril Antiinflamator Antiseptic al...
49,90 RON
Capsule Nera Plant BIO Digesto-complex, 90 cps.
Capsule Nera Plant BIO Digesto-complex, 90 cps. Capsule
Cum acţionează? Ajută la eliminarea disconfortului gastric. Susțin...
60,00 RON
Capsule Nera Plant BIO Helmi-complex, 90 cps.
Capsule Nera Plant BIO Helmi-complex, 90 cps. Capsule
Cum acţionează? Ajută la eliminarea paraziților intestinali și...
49,90 RON
Capsule Nera Plant BIO Alergo-complex, 90 cps
Capsule Nera Plant BIO Alergo-complex, 90 cps Capsule
Cum acţionează? Ajută la preîntâmpinarea reacțiilor alergice...
60,00 RON
 

Comentarii