Patru „Nu” în lupta cu kilogramele în plus

De mulți ani Galina nu mai știa ce este liniștea sufletească – în cap îi intrase gândul: „Cum să slăbesc?” Acum, informație pe tema asta e din belșug. Ce nu ni se propune! Rețete, diete, pastile, cercei miraculoși și așa mai departe. Ajungând într-o „fundătură”, Galina a înțeles că problema ei nu mai e în stomac, ci în cap. A cerut sfatul psihologului. Iată, în mare, discuția dintre noi:

„Problema nu e de informație. Sunteți informată, știți foarte bine totul. Există ceva ce precumpănește asupra tutror strădaniilor dumneavoastră. Punctul unu. Dacă am înțeles bine, la dumneavostră acasă totul se învârte în jurul bucătăriei și televizorului. Este minunat că aveți un soț care vă iubește. Îl așteptați cu nerăbdare să vină de la muncă. Bineînțeles, câte se adună în timpul zilei, câte aveți să-i spuneți! Și toate acestea la masă, în bucătărie, la o cină târzie și copioasă. Și tot așa în fiecare zi. Pe urmă, discutați îndelung la o ceașcă de ceai, în fața televizorului, continuând să acumulați kilograme.

Punctul doi. În ochii dumneavostră citesc binecunoscutul cuvânt „depresie”. Eu nu sunt decât psiholog și, din păcate, nu pot să vă ajut să vă luați un apartament, ca să nu mai stați în chirie, dar mă voi strădui să vă dau nădejde. Vă propun să ieșiți din „coridorul” strâmt: „Apartamentul propriu egal fericire, lipsa apartamentului egal nefericire.” Paate că nu vă voi aduce la cunoștință vreo mare noutate dacă voi spune că fericirea nu depinde (sau depinde foarte puțin) de condițiile exterioare. fericirea înseamnă credință, nădejde și dragoste. Fericirea înseamnă pace în suflet și conștiință liniștită. Fericirea înseamnă să fii cu Hristos. (...)

Hai să nu ne punem singuri într-o situație fără ieșire. Viața se desfășoară chiar acum, nu va începe după ce o să aveți propriul apartament. Să ne rugăm lui Dumnezeu și să facem ceea ce ține de noi, nu trebuie să deznădăjduim. uneori ne ducem departe de tot cu gândul, dar nu știm ce aduce ziua de mâine. Domnul nu ne va lăsa să suferim mai mult decât ne țin puterile. (...)

În loc să staţi în faţa televizorului, mergeţi să vă plimbaţi împreună cu soţul dumneavoastră, după care rugaţi-vă împreună. Veţi simţi deosebirea de stare sufletească şi veţi înţelege că televizorul nu-i o comoară.

Ca medic, vă propun patru „Nu”. Trebuie să nu mâncaţi mult, să nu mâncaţi gras, să nu mâncaţi dulce, să nu mâncaţi târziu.

Mâncaţi dintr-o farfurie mică şi mulţumiţi-vă cu o atare porţie. La masă să nu vă aşezaţi în stare de stres. Prin asta nu facem decât să acumulăm o „mare” de calorii de prisos, şi nu vom face decât să vătămăm organismul. Urmăriţi activitatea intestinală, luptaţi-vă cu constipația, dacă este cazul.

Un moment foarte important: să nu luaţi niciun fel de tablete pentru slăbit! Şi să nu căutati să slăbiţi rapid. Trebuie să vă schimbaţi modul de viaţă, să vă normalizaţi metabolismul. Pe scurt, trebuie neapărat să creaţi condiţii în care greutatea să rămână în limitele normalului, în toate este nevoie de consecvenţă, este nevoie să faceţi lucrurile pas cu pas, să ţineţi calea de mijloc.

Cu privire la diferitele diete, care sunt foarte numeroase, pot să spun următoarele: fiţi cu multă băgare de seamă şi foarte prudentă. Cel mai bine este să ţineţi posturile rânduite de Biserică. Postul este doctorie şi pentru suflet, şi pentru trup. Postind pentru Hristos, primim de la El întărirea harică a puterilor şi a sănătăţii noastre, deprindem moderaţia şi înfrânarea. Este important de ştiut acest lucru.

Încă ceva. Mi-aţi spus, la un moment dat, că acum doi ani mergeaţi împreună cu soţul dumneavoastră într-un club de fitness. Vă recomand insistent să reveniţi la obiceiul acesta.

Căliţi-vă voinţa, mişcaţi-vă mai mult, plimbaţi-vă şi totul o să vă iasă. Dumnezeu să vă dea sănătate şi echilibru sufletesc!”

Dr. Dimitri Avdeev, Ioana Besedina, Femeia și problemele ei: perspectiva psihiatrului ortodox, traducere din limba rusă de Eugeniu Rigoti și Adrian Tănăsescu-Vlas, Editura Sophia, București, 2011, p. 91-92
Tinctura Nera Plant BIO Endocrino-complex, 100ml Tincturi
Reglator hormonal. Complex natural cu concentrație mare de principii active. Cum acţionează? Promovează echilibrul hormonal al femeii. Stimulează glanda pituitară...
35,00 RON
Tinctura de trei frati patati 100 ml Tincturi
Recomandata în afecţiuni alergice (urticarie, rinită alergică, alergii digestive), afecţiuni urinare (nefrite, edeme de origine renală), stări febrile, boli reumatice (gută, reumatism degenerativ,...
24,29 RON 26,99 RON valabil pana la 31 mar.
Tinctura de propolis 100 ml Tincturi
Propolisul este cunoscut astăzi ca unul dintre cele mai surprinzătoare produse naturale datorită studiilor și cercetărilor efectuate care atribuie acestuia nenumărate acțiuni biologice și efecte...
72,00 RON 80,00 RON valabil pana la 31 mar.
Tinctura de sanziene 100 ml Tincturi
De-a lungul anilor, preparatele din această plantă au dovedit o influență benefică asupra activității glandei tiroide, respectiv a aparatului renal și respirator. În plus, ele au și un rol de...
24,29 RON 26,99 RON valabil pana la 31 mar.
Tinctura de salvie 100 ml Tincturi
Datorită compoziției complexe în substanțe active din plantă, extractele din frunze de salvie au proprietăți: digestive, expectorante, ușor hipoglicemiante, venotonice, carminative, antisudorifice...
24,29 RON 26,99 RON valabil pana la 31 mar.
Tinctura de papadie 100 ml Tincturi
Păpădia este cunoscută drept una dintre plantele medicinale cu acţiunea detoxifiantă cea mai puternică. În plus, aceasta are efect puternic depurativ, remineralizant, calmant, hepatic şi sedativ. ...
24,29 RON 26,99 RON valabil pana la 31 mar.
Tinctura paducel 100 ml Tincturi
F lorile de păducel ca atare, cât şi extractele obţinute din acestea au o acţiune tonică asupra aparatului cardiovascular (hipertensiune arterială, insuficienţă cardiacă, tulburări de ritm cardiac,...
24,29 RON 26,99 RON valabil pana la 31 mar.
Tinctura de leurda 100 ml Tincturi
Proprietăţile terapeutice ale leurdei reliefează, în primul rând, rolul depurativ, respectiv capacitatea de curăţare a sângelui, ficatului, stomacului şi intestinelor, fiind mult mai activă decât...
24,29 RON 26,99 RON valabil pana la 31 mar.
Tinctura de lavanda 100 ml Tincturi
Preparatele pe bază de Lavandă au proprietăţi calmante fiind utilizate în stări de hiperexcitabilitate nervoasă, insomnii, migrene, tulburări funcţionale (cardiace, respiratorii, digestive, etc), pe...
24,29 RON 26,99 RON valabil pana la 31 mar.
Tinctura de galbenele 100 ml Tincturi
Gălbenele sunt unul din cele mai eficiente remedii pentru orice fel de leziuni care afectează integritatea pielii sau a mucoaselor. Date fiind acțiunile antiinflamatoare (datorată...
24,29 RON 26,99 RON valabil pana la 31 mar.
Tinctura de echinacea 100 ml Tincturi
De-a lungul anilor, preparatele cu echinacea şi-au dovedit eficacitatea în ceea ce priveşte creşterea capacităţii de apărare a organismului faţă de diverşi agenţi infecţioşi, principiile active...
24,29 RON 26,99 RON valabil pana la 31 mar.
Tinctura de coada soricelului 100 ml Tincturi
Atât planta de coada şoricelului ca atare, cât si extractele obţinute din aceasta sunt utilizate ca adjuvante în: afecţiuni gastrointestinale sau biliare, hemoragii (nazale, digestive, hemoroidale,...
24,29 RON 26,99 RON valabil pana la 31 mar.
Tinctura de catina 100 ml Tincturi
Fructele de cătină conțin o serie de substanțe biologice active valoroase, cu rol foarte important în reglarea metabolismului uman, cu acțiune terapeutică și curativă în prevenirea și tratarea...
24,29 RON 26,99 RON valabil pana la 31 mar.
Deodorant Nera Plant cu grapefruit, 50ml Deodorante
Descriere Deodorantul Nera Plant cu grapefruit conține ingrediente naturale cu efect dezodorizant și antibacterian care permit pielii să respire, este emolient și antiinflamator și are un miros...
47,00 RON
Tinctura Nera Plant BIO Gastro-complex, 100ml Tincturi
Descriere Cum acţionează? Reduce disconfortul gastric (Zmeur) Asigură protecția mucoasei gastrice (Gălbenele) Pentru ce se recomandă? Gastrită (hiperacidă) Enterocolită ...
35,00 RON
 {% display_products limit = "15" columns = "5" type="list" category_name_list="Capsule,Lotiuni"

Comentarii

Articole similare

Tămâia, leac pentru trup și suflet
Tămâia, leac pentru trup și suflet
Fumul și bobițele de tămâie tămăduiesc bolile de nervi, răcelile și alungă greutățile sufletești. În medicina noastră tradițională, plantele considerate sfinte au fost dintotdeauna folosite și în...