Patru „Nu” în lupta cu kilogramele în plus

Patru „Nu” în lupta cu kilogramele în plus

De mulți ani Galina nu mai știa ce este liniștea sufletească – în cap îi intrase gândul: „Cum să slăbesc?” Acum, informație pe tema asta e din belșug. Ce nu ni se propune! Rețete, diete, pastile, cercei miraculoși și așa mai departe. Ajungând într-o „fundătură”, Galina a înțeles că problema ei nu mai e în stomac, ci în cap. A cerut sfatul psihologului. Iată, în mare, discuția dintre noi:

„Problema nu e de informație. Sunteți informată, știți foarte bine totul. Există ceva ce precumpănește asupra tutror strădaniilor dumneavoastră. Punctul unu. Dacă am înțeles bine, la dumneavostră acasă totul se învârte în jurul bucătăriei și televizorului. Este minunat că aveți un soț care vă iubește. Îl așteptați cu nerăbdare să vină de la muncă. Bineînțeles, câte se adună în timpul zilei, câte aveți să-i spuneți! Și toate acestea la masă, în bucătărie, la o cină târzie și copioasă. Și tot așa în fiecare zi. Pe urmă, discutați îndelung la o ceașcă de ceai, în fața televizorului, continuând să acumulați kilograme.

Punctul doi. În ochii dumneavostră citesc binecunoscutul cuvânt „depresie”. Eu nu sunt decât psiholog și, din păcate, nu pot să vă ajut să vă luați un apartament, ca să nu mai stați în chirie, dar mă voi strădui să vă dau nădejde. Vă propun să ieșiți din „coridorul” strâmt: „Apartamentul propriu egal fericire, lipsa apartamentului egal nefericire.” Paate că nu vă voi aduce la cunoștință vreo mare noutate dacă voi spune că fericirea nu depinde (sau depinde foarte puțin) de condițiile exterioare. fericirea înseamnă credință, nădejde și dragoste. Fericirea înseamnă pace în suflet și conștiință liniștită. Fericirea înseamnă să fii cu Hristos. (...)

Hai să nu ne punem singuri într-o situație fără ieșire. Viața se desfășoară chiar acum, nu va începe după ce o să aveți propriul apartament. Să ne rugăm lui Dumnezeu și să facem ceea ce ține de noi, nu trebuie să deznădăjduim. uneori ne ducem departe de tot cu gândul, dar nu știm ce aduce ziua de mâine. Domnul nu ne va lăsa să suferim mai mult decât ne țin puterile. (...)

În loc să staţi în faţa televizorului, mergeţi să vă plimbaţi împreună cu soţul dumneavoastră, după care rugaţi-vă împreună. Veţi simţi deosebirea de stare sufletească şi veţi înţelege că televizorul nu-i o comoară.

Ca medic, vă propun patru „Nu”. Trebuie să nu mâncaţi mult, să nu mâncaţi gras, să nu mâncaţi dulce, să nu mâncaţi târziu.

Mâncaţi dintr-o farfurie mică şi mulţumiţi-vă cu o atare porţie. La masă să nu vă aşezaţi în stare de stres. Prin asta nu facem decât să acumulăm o „mare” de calorii de prisos, şi nu vom face decât să vătămăm organismul. Urmăriţi activitatea intestinală, luptaţi-vă cu constipația, dacă este cazul.

Un moment foarte important: să nu luaţi niciun fel de tablete pentru slăbit! Şi să nu căutati să slăbiţi rapid. Trebuie să vă schimbaţi modul de viaţă, să vă normalizaţi metabolismul. Pe scurt, trebuie neapărat să creaţi condiţii în care greutatea să rămână în limitele normalului, în toate este nevoie de consecvenţă, este nevoie să faceţi lucrurile pas cu pas, să ţineţi calea de mijloc.

Cu privire la diferitele diete, care sunt foarte numeroase, pot să spun următoarele: fiţi cu multă băgare de seamă şi foarte prudentă. Cel mai bine este să ţineţi posturile rânduite de Biserică. Postul este doctorie şi pentru suflet, şi pentru trup. Postind pentru Hristos, primim de la El întărirea harică a puterilor şi a sănătăţii noastre, deprindem moderaţia şi înfrânarea. Este important de ştiut acest lucru.

Încă ceva. Mi-aţi spus, la un moment dat, că acum doi ani mergeaţi împreună cu soţul dumneavoastră într-un club de fitness. Vă recomand insistent să reveniţi la obiceiul acesta.

Căliţi-vă voinţa, mişcaţi-vă mai mult, plimbaţi-vă şi totul o să vă iasă. Dumnezeu să vă dea sănătate şi echilibru sufletesc!”

Dr. Dimitri Avdeev, Ioana Besedina, Femeia și problemele ei: perspectiva psihiatrului ortodox, traducere din limba rusă de Eugeniu Rigoti și Adrian Tănăsescu-Vlas, Editura Sophia, București, 2011, p. 91-92
Tinctura Nera Plant BIO de propolis, 250ml
Tinctura Nera Plant BIO de propolis, 250ml Tincturi
Antibacterian. Antibiotic. Cicatrizant. Produs natural obţinut prin...
190,00 RON
Tinctura Nera Plant BIO Pneumo-complex, 100ml
Tinctura Nera Plant BIO Pneumo-complex, 100ml Tincturi
Sănătatea căilor respiratorii. Complex natural cu concentra ție mare...
35,00 RON
Tinctura Nera Plant BIO Femina-complex, 100ml
Tinctura Nera Plant BIO Femina-complex, 100ml Tincturi
Sănătatea intimă a femeii. Complex natural cu concentrație mare de...
35,00 RON
Tinctura de papadie 100 ml
Tinctura de papadie 100 ml Tincturi
Păpădia este cunoscută drept una dintre plantele medicinale cu acţiunea...
26,99 RON
Deodorant natural
Deodorant natural Deodorante
Deodorant din ingrediente naturale: ceară albă, unt de cacao, ulei de...
20,00 RON
Tinctura Nera Plant BIO Renalo-complex, 100ml
Tinctura Nera Plant BIO Renalo-complex, 100ml Tincturi
Diuretic și dezinfectant urinar. Complex natural cu concentra ție...
35,00 RON
Tinctura Nera Plant BIO Imuno-complex, 100ml
Tinctura Nera Plant BIO Imuno-complex, 100ml Tincturi
Tonic general. Complex natural cu concentrație mare de principii...
35,00 RON
Tinctura de isop 100 ml
Tinctura de isop 100 ml Tincturi
Datorită principiilor active conținute, planta are acțiune expectorantă,...
26,99 RON
Tinctura de catina si propolis 100 ml
Tinctura de catina si propolis 100 ml Tincturi
Fructele de Cătină conțin o serie de substanțe biologice active...
35,00 RON
TINCTURA ANTITUMORALA - SUNCANTIN, 100ml
TINCTURA ANTITUMORALA - SUNCANTIN, 100ml Tincturi
Compoziție: cătină, anghinare, brusture, coada-calului, gălbenele,...
17,00 RON
Tinctura de sanziene 100 ml
Tinctura de sanziene 100 ml Tincturi
De-a lungul anilor, preparatele din această plantă au dovedit o influență...
26,99 RON
Tinctura de leurda 100 ml
Tinctura de leurda 100 ml Tincturi
Proprietăţile terapeutice ale leurdei reliefează, în primul rând, rolul...
26,99 RON
TINCTURA - GINECOLOGICA SI MENOPAUZA - MENOCEL , 100ml
TINCTURA - GINECOLOGICA SI MENOPAUZA - MENOCEL , 100ml Tincturi
Compozitie: cretisoara, salvie, coada soricelului, galbenele, coada...
17,00 RON
Tinctura Nera Plant BIO Cardio-complex, 100ml
Tinctura Nera Plant BIO Cardio-complex, 100ml Tincturi
Tonic cardiac Complex natural cu concentrație mare de principii active....
35,00 RON
TINCTURA PENTRU OBEZITATE - NORMOPOND, 100ml
TINCTURA PENTRU OBEZITATE - NORMOPOND, 100ml Tincturi
Compozitie: papadie, mesteacan, soc, cicoare, senna, coada calului,...
17,00 RON
 {% display_products limit = "15" columns = "5" type="list" category_name_list="Capsule,Lotiuni"

Comentarii