Credinta si medicina

Opt binecuvântări aduse de boală
Opt binecuvântări aduse de boală
Yvonne G. Baker a enumerat opt binecuvântări pe care le aduce suferinţa: 1. Boala ne învaţă să socotim bine zilele noastre (Psalmi 89, 14). Fără tulburarea adusă de boală, ar fi uşor să avem iluzia...
Tămâia, leac pentru trup și suflet
Tămâia, leac pentru trup și suflet
Fumul și bobițele de tămâie tămăduiesc bolile de nervi, răcelile și alungă greutățile sufletești. În medicina noastră tradițională, plantele considerate sfinte au fost dintotdeauna folosite și în...
De ce ne îmbolnăvim?
De ce ne îmbolnăvim?
Unii consideră boala ca fiind o pedeapsă pentru păcate; aceasta este o dovadă de slăbire psihică. Omul bolnav se reface mai greu când consideră că a fost bătut de Dumnezeu, şi că Atotputernicul i-a...